Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe mundury

Data publikacji 29.06.2009
               Do wągrowieckich policjantów trafiła pierwsza partia nowych mundurów. Jako pierwsi nowe mundury założyli funkcjonariusze ruchu drogowego. Mieszkańcy naszego powiatu spotkają się z zupełnie nowym mundurem a co za tym idzie nowym wizerunkiem policjanta. Jest to pierwszy etap wymiany umundurowania  policjantów.


                   Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów, służbę, w umundurowaniu według nowego wzoru, funkcjonariusze w całym kraju rozpoczną od 27 czerwca br. W kolejnym etapie planuje się wyposażenie dzielnicowych i policjantów z ogniwa patrolowo-interwencyjnego.
Nad wymianą mundurów dyskutowano od dawna. W październiku 2006 roku odbyło się pierwsze spotkanie z producentami tkanin i projektantami. Zaprezentowano najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji.

                  W 2007 roku w styczniu studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych  przedstawili projekty nowych wzorów mundurów dla policjantów, które uwzględniały prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. Już w  marcu tego samego roku konkurs na nowe mundury został rozstrzygnięty.
W konkursowych propozycji najwięcej uznania zyskał mundur służbowy. Spodnie bojówki miały mieć podwójną nogawkę, ich część ortalionowa wpuszczana miała być do butów, a zewnętrzna mocowana na dowolnej wysokości (np. na górze cholewki), tak by nie brudziła się podczas zimowej chlapy lub nie zaczepiała o przeszkody w czasie pościgu. Golf z policyjnym emblematem i z wstawkami na łokciach i barkach - by nie wycierał się w tych miejscach. Uniwersalna podpinka polarowa zakładana pod kurtkę, gdy jest zimno, i zdejmowana przy wyższych temperaturach (bez względu na porę roku), stanowiąca osobny element umundurowania. Czapka zimowa z grubej dzianiny. Kurtki (zimowa i letnia) do pasa zapinane na zamki błyskawiczne obsługiwane jednym pociągnięciem ręki (zimowa z dopinanym kapturem), ściągacze na zakończeniach rękawów i na dole. Kamizelka z elementami wyposażenia z pianką amortyzacyjną zabezpieczającą przed skutkami uderzeń, upadków itp., z tyłu kontrafałda umożliwiająca poszerzenie jej, by w zimne dni założyć pod nią sweter, golf lub podpinkę polarową. Białe koszulki i krótkie spodnie oraz T-shirt na lato. Stopnie na pagonach, wszystkie elementy odblaskowe na rzepach lub napach, by można je zdejmować, stałe elementy odblaskowe tylko dla policjantów z ruchu drogowego.
               
Kolejnym etapem było zorganizowanie spotkania z producentami tekstylii zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Na podstawie najlepszych wzorów zaplanowano uszycie 60 próbnych kompletów letnich mundurów. Poprzeczkę postawiono bardzo wysoko. Mundury miały zaspokoić wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum policyjnym, w sondażach i ankietach. Nowe policyjne uniformy miały być dobre jakościowo, trwałe i funkcjonalne. Siłą nowych mundurów miało być wykorzystanie do ich uszycia najnowocześniejszych tkanin i surowców. Następnie z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania były przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi.
 
             Testowanie nowych mundurów rozpoczęło się we wrześniu 2007 roku. Osiemdziesiąt kompletów w wersji wiosenno-jesiennej zostało rozesłanych do komend i szkół Policji w całym kraju. Zgodę na testy na ulicy wyraził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W lutym 2008 roku w komendzie głównej Policji odbyło się spotkanie kilkunastu oficerów Policji, w tym dowódców oddziałów prewencji, komendantów wojewódzkich i kadry kierowniczej KGP, podczas którego rozmawiano z policjantami, którzy testowali umundurowanie. Podczas pokazu padały pytania dotyczące materiałów, utrzymywania ciepłoty ciała, wygody poszczególnych części garderoby. Funkcjonariusze prewencji dzieli się swoimi wrażeniami, które były skrupulatnie odnotowywane.
 
                W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się postępowanie przetargowe na zakup 30 tysięcy kompletów umundurowania służbowego "nowego wzoru". Równolegle trwały prace nad projektem zmiany rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów, dającego prawną podstawę do noszenia nowych wzorów umundurowania służbowego.
 
                     Do czasu wyposażenia wszystkich funkcjonariuszy będą funkcjonowały obok siebie dotychczasowe i nowe wzory umundurowania.


nowe mund

Powrót na górę strony