Święto Policji - Z życia jednostki - KPP Wągrowiec

Z życia jednostki

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Policji

Dzisiaj odbyły się uroczystości związane z obchodami 98 rocznicy powstania Policji Państwowej. O godzinie 7:30 w kościele pod wezwaniem Św Jakuba Apostoła odprawiona została msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. O godz. 10:00 w sali Starostwa Powiatowego odbyła się uroczysta zbiórka, w trakcie której wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.

Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił wówczas art. 1 ustawy.

6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych.

Dzisiaj w wągrowieckiej komendzie służy 124 policjantów, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa w naszym powiecie, a obchody uroczystości Święta Policji są okazją aby docenić ich zaangażowanie, trud i poświęcenie poprzez wręczenie wyróżnień i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 

 

W dniu 19 lipca 2017 w trakcie Wojewódzkich Obchodów Święta Policji w Poznaniu, Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu mł. insp. Magdalena Sławińska została mianowana przez Komendanta Głównego Policji, na stopień Inspektora Policji

 

W trakcie uroczystej zbiórki w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu p.o. inspektor Roman Kuster i Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu inspektor Magdalena Sławińska wręczyli policjantkom i policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 

na stopień NADKOMISARZA POLICJI mianowany został:

komisarz Łukasz GULCZYŃSKI

 

na stopień ASPIRANTA SZTABOWEGO POLICJI mianowani zostali starsi aspiranci:

BINARSCH Tomasz

NOWAK Tomasz

PUWEŁ Sebastian

ROJTEK Piotr

SZYMCZAK Dariusz

 

na stopień STARSZEGO ASPIRANTA POLICJI mianowani zostali aspiranci

KAMIŃSKA Kamila

LEWANDOWSKI Marek

ŚWIERGIEL Waldemar

 

na stopień ASPIRANTA POLICJI mianowani zostali młodsi aspiranci

KUSZ Marek

PAWLICKI Dawid

POŁCZYŃSKI Dawid

 

na stopień MŁODSZEGO ASPIRANTA POLICJI mianowani zostali sierżanci sztabowi

BAŁDYGA Norbert

JAŃCZAK Ewa

KOZA Dawid

KRUCZEK Łukasz

MATYSIAK Łukasz

RUBERT Krzysztof

STARZYŃSKI Michał

 

na stopień SIERŻANTA SZTABOWEGO POLICJI mianowani zostali starsi sierżanci

BORKOWSKI Jakub

KOMASA Tomasz

NOWAK Miłosz

NOWAK Tomasz

RAJEWICZ Rafał

ŚLESIŃSKI Mateusz

ZELEK Tomasz

 

na stopień STARSZEGO SIERŻANTA POLICJI mianowani zostali sierżanci

BRZOSTOWSKI Bartłomiej

CZARNECKI KAMIL

LEWANDOWICZ Przemysław

MIGAS Marta

NOWICKI Radosław

PASTUCHA Bartłomiej

SIERACKI Radosław

ZMUDZIŃSKI Andrzej

 

na stopień SIERŻANTA POLICJI mianowani zostali starsi posterunkowi

IWIŃSKI Tymoteusz

KOMOROWSKI Patryk

PERŁA Anna

SZCZEPAŃSKI Tomasz

 

na stopień STARSZEGO POSTERUNKOWEGO POLICJI mianowani zostali posterunkowi:

KOWALSKA Monika

KOSMOWSKI Paweł

KAMUT Dawid

MAKAREWICZ Wioleta

SYGIERYCZ Mateusz

GRZEGOREK Kamil

 

Podczas uroczystości wręczony został rozkaz powołujący na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Skokach Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu, starszego aspiranta Kamilę Kamińską

Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych nagrodą pieniężną wyróżnieni zostali pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu- Patrycja Karczewska i Agnieszka Kudła

 

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu inspektor Magdalena Sławińska podziękowała policjantom za ich oddanie służbie. Podziękowała również rodzinom policjantów, za wsparcie. Z podziękowaniami zwróciła się do władz samorządowych i instytucji podkreślając znaczenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu p.o. inspektor Roman Kuster podziękował za dobre wykonywanie obowiązków służbowych przez wągrowieckich policjantów, akcentując fakt wysokiej wykrywalności przestępstw. W swej wypowiedzi odniósł się do pierwszych opisów przestępstw w dziejach ludzkości – opisanej w Biblii bratobójczej śmierci Abla. Inspektor Kuster pogratulował insp. Magdalenie Sławińskiej w pełni zasłużonego awansu na najwyższy stopien przysługujący komendantom miejskim i powiatowym, a wągrowieckim policjantom gratulował doświadczonego szefa, który jak to ujął inspektor Kuster: „nosi taki sam stopień jak ja”.

Wyrazy podziękowania na ręce pani Komendant za służbę wągrowieckich funkcjonariuszy w imieniu samorządowców oraz życzenia w trudnej służbie złożył Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki, list gratulacyjny odczytała i przekazała Przewodnicząca Rady Powiatu pani Małgorzata Osuch. Burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa podziękował za profesjonalną służbę wągrowieckich policjantów podczas wydarzeń w mieście wymieniając przy tym wizytę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy, czy imprez masowych na terenie miasta. Do życzeń przyłączyli się wójtowie miast i gmin powiatu wągrowieckiego oraz ich przedstawiciele, a także przedstawiciele służb i inspekcji na co dzień współpracujący z Policją.

Podczas tego święta pamiętamy również o ludziach, którzy swoje życie związali z Policją, a których dziś już nie ma wśród nas. O spokój duszy modliliśmy się nad grobami Marka Beckera, Dariusza Łubińskiego, Ewy Przybylskiej, Przemysława Pilarskiego i Marcina Kacały.