Aktualności

Zatroszczmy się o własne mienie, zanim zrobi to złodziej, nie dajmy się oszukać

Data publikacji 30.11.2018

Policja przypomina o właściwym zabezpieczaniu mienia. Gratką dla złodziei są wszelkie wartościowe przedmioty, które można zbyć w handlu wtórnym.

Zbliża się okres świąteczny. W tych dniach wielu z nas poszukuje zakupowych okazji. Coraz większą popularność zyskują platformy internetowe, gdzie oprócz zarejestrowanych firm, sprzedaży dokonują osoby prywatne. Nie wszyscy jednak są uczciwi.

Pozostawiając pojazd na parkingu przed sklepem, pamiętajmy o jego zamknięciu, a z jego wnętrza zabierzmy wartościowe przedmioty. Pozostawiona w aucie torebka, telefon komórkowy, czy inne może skusić złodzieja.

Dbajmy o to aby pozostawiane przez nas rowery były przypinane do stojaków. Pilnujmy aby rower, skuter nie były pozostawiane przed blokiem, kamienicą, domem na noc. Również gdy znajdują się na ogólnodostępnych podwórkach, dziedzińcach czy klatkach schodowych, są łatwym łupem złodziei.

Okres przedświąteczny to czas wzmożonego działania złodziei, którzy jeszcze przed świętami chcą pozbyć się kradzionego towaru.

Zakupy z drugiej ręki umożliwiają sprawcom kradzieży upłynnianie fantów. Co zrobić aby nie nabyć fantów pochodzących z przestępczego procederu? Zwracajmy uwagę na różnego rodzaju „Super Okazje” gdzie sprzedający wystawia przedmiot niemal nowy, bez śladów użytkowania za np. 30% jego wartości rynkowej. Za każdym razem taka okazja powinna wzbudzić w nas co najmniej wątpliwości. Poprośmy o dowód zakupu przedmiotu ze sklepu. Weryfikujmy konta osób sprzedających. Nie dajmy się nabrać oszustom, którzy starają się namówić nas na przelew albo zaliczkę przed wysłaniem towaru – w razie wątpliwości prośmy o wysyłkę za pobraniem.