Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 18.11.2018

Corocznie w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Śmierć na drodze to wydarzenie nagłe i traumatyczne. Wągrowieccy policjanci postanowili włączyć się w obchody tego dnia i przeprowadzić akcję profilaktyczno-informacyjną na drogach naszego powiatu. W trakcie jej trwania już 2 osoby utraciły prawo jazdy za nadmierną prędkość!

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zaprosiła państwa członkowskie i międzynarodową społeczność do obchodzenia tego dnia, w trzecią niedzielę listopada. W tym roku jest to dzień 18 listopada.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ma być wyrazem pamięci o osobach, które straciły życie w wypadkach drogowych oraz ich rodzinach, ale także przypominać jak ważne jest zachowanie środków ostrożności na drodze, gdzie można swoje życie lub ukochanej osoby stracić w jednej chwili.

Policjanci z Wągrowca w prowadzone działania kontrolne łączą z przeprowadzaniem akcji profilaktyczno informacyjnej. Głównym działaniem jest zwrócenie uwagi przekraczanie prędkości przez kierujących, gdzie w wyniku zdarzeń gdzie prędkość jest duża, skutki są najtragiczniejsze, ale także na osoby osoby piesze i rowerzystów, którzy są tą grupą uczestników ruchu drogowego, która najbardziej narażona jest na urazy w trakcie zdarzenia.

Przestrzegamy przed nadmierną prędkością. Tylko dzisiaj do południa policjanci patrolujący ulice naszego powiatu zatrzymali dwóch kierujących którzy w obszarze zabudowanym nie potrafili prawidłowo się zachować. Kierujący Dodgem mieszkaniec Gołańczy poruszają się z prędkością 105 km/h, natomiast kierujący Renault Scenic mieszkaniec Wągrowca jadąc z prędkością 104 km/h, również musiał liczyć się z oddaniem „prawka”.

Apelujemy o rozwagę i z uwagi na pamięć o tych, którzy zginęli wskutek wypadków drogowych, zachęcamy do refleksji. Jeździjmy bezpieczniej!