ZABEZPIECZ DOKŁADNIE SWÓJ JEDNOŚLAD - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

ZABEZPIECZ DOKŁADNIE SWÓJ JEDNOŚLAD

Data publikacji 20.09.2018

Wągrowieccy policjanci nie odpuszczają złodziejom. W ostatnim czasie policjanci z Wydziału Kryminalnego z komórki zajmującej się przestępczością przeciwko mieniu, sfinalizowali prowadzone sprawy i postawili kilka zarzutów kradzieży rowerów trzem osobom, teraz grozi im nawet 5 lat więzienia.

Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu w ostatnich miesiącach prowadziła czynności wykrywcze, w związku ze zgłoszeniami o kradzieży rowerów. Finały tych spraw pozwoliły na zatrzymanie trzech osób - dwóch wągrowczan i mieszkańca jednej spod wągrowieckiej miejscowości. Usłyszeli oni zarzuty kradzieży rowerów. Zabezpieczono również cztery odzyskane jednoślady, część skradzionych rowerów złodzieje zdołali sprzedać okazyjnie po zaniżonych cenach.

Bazując na doświadczeniu pracy policjantów, rysuje się obraz sprawcy takich kradzieży – zazwyczaj są to osoby mieszkające w miejscowości, gdzie są one dokonywane. Tak było w powyższych przypadkach. Jeden ze sprawców mieszkając w niewielkiej miejscowości na terenie gminy Wągrowiec okradał swoich sąsiadów. Część z tych kradzieży nie została nawet zgłoszona, zostały one ujawnione i wykryte w prowadzonych przez Policję czynnościach. Takie pobłażanie sprawcy i udawanie że nic się nie stało, utwierdziło go jedynie w przekonaniu, że jest bezkarny i może z kradzieży zrobić sobie źródło dochodu. Wystarczyło jednak zadzwonić do swojego dzielnicowego i przedstawić sytuację.

Łupem złodziei padają jednoślady różnych marek, o różnej wartości, pozostawione z zabezpieczeniem jak i bez zabezpieczenia na klatkach schodowych, pod sklepami, pod blokami itp. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela roweru i tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi aby stracić swój ekologiczny środek transportu.

Najgorsze jest pozostawienie nawet zabezpieczonego roweru na noc pod blokiem. Jeśli mamy możliwość postarajmy się schować nasze mienie w piwnicy, wózkarni czy też na balkonie. Nie ma stuprocentowego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, ale można zminimalizować to ryzyko zachowując zdrowy rozsądek, stosując się do zasady ograniczonego zaufania i używając różnego rodzaju zabezpieczeń.

Apelujemy zatem do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność przy pozostawianiu jednośladów szczególnie na terenach miejsc użyteczności publicznej.

Pamiętaj!

-Zawsze zamykaj rower na zamknięcia patentowe, nawet jeśli pozostawiasz go „na chwilkę”, a na noc umieść go w bezpiecznym miejscu;
-Zanotuj markę, typ roweru, najlepiej sfotografuj go. Pamiętaj, aby sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru, który kupujesz;
-Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi, zainteresuj się kogo albo czego szukają, zapamiętaj ich wygląd;
- Nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby – rower może pochodzić z kradzieży.

Jeśli już dojdzie do kradzieży zgłoś to na Policję.

Zachęcamy również do przystąpienia do programu wągrowieckiej Policji „BEZPIECZNY ROWER”. Oznakuj swój jednoślad, przekaż nam jego dane identyfikacyjne, które wraz ze zdjęciem trafi do naszej bazy.

Najbliższe znakowanie – sobota 22 września godzina 11-14 Rynek w Wągrowcu.