Policjanci patrolują rejony kąpielisk - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Policjanci patrolują rejony kąpielisk

Data publikacji 09.07.2018

Okres urlopowy i niesłabnące upały, zachęcają do korzystania z kąpielisk. Wągrowieccy funkcjonariusze patrolując tereny przyległe do akwenów przypominają o zasadach bezpieczeństwa i o odpoczynku „z głową”.

Wągrowiec słynie z licznych jezior i kąpielisk. W okresie wakacyjnym organizowane są tu liczne kolonie, a lokalne ośrodki wczasowe zapełniają się urlopowiczami. Policjanci uświadamiali korzystających z uroków lata wczasowiczów o zagrożeniach jakie niesie za sobą żywioł wody. W rozmowach z plażowiczami przypominają zasadach bezpiecznego kąpania się, pływania i uprawiania sporów wodnych.

Przestrzegamy przed alkoholem. Im większa jego dawka, tym większe niebezpieczeństwo dla plażowiczów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w powiecie wągrowieckim nie ma publicznie dostępnej plaży, na której jego spożywanie byłoby dozwolone.

 

 

Przypominamy, że zgodnie z Art. 7. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, nie będącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.

 

Podstawowe zasady, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.

 1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

 2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

 3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

 4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

 5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

 6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

 8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

 9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

 10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

 11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę