Policja ostrzega! Nie daj się nabrać na fałszywe kupony - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Policja ostrzega! Nie daj się nabrać na fałszywe kupony

Data publikacji 28.06.2018

Na aplikacji WhasApp trwa szeroka akcja spamerska. Użytkownicy otrzymują wiadomości o rzekomym kuponie wartym 2000 zł rozdawanym przez sieć sklepów Biedronka lub inne firmy (Carrefour, Energylandia, Rolex, Starbucks, Ryanair, Legoland, Toyota, Lufthansa).

Wiadomość ma następującą treść: *Biedronka rozdaje darmowy kupon o wartości 2000zł* dla 500 rodzin z okazji 23. rocznicy. Zdobądź bezpłatny kupon na: http://www.biedronka-pl[.]win/. Inny przykład fałszywej wiadomości to: *EnergyLandia rozdaje 5 darmowych karnetów dla 500 rodzin.* Zdobądź darmowe bilety na: http://www.energylandia-pl[.]win/.

Cała akcja nie ma oczywiście nic wspólnego z Biedronką, Enegylandią lub podanymi wyżej innymi firmami i jest zwykłym oszustwem. Użytkownik po kliknięciu w link znajdujący się w wiadomości kierowany jest na fałszywe strony zawierające quiz. Po udzieleniu odpowiedzi na zawarte tam pytania ofiara proszona jest o podanie swoich dwudziestu znajomych z WhatsAppa oraz o podanie danych osobowych celem wypłaty nagrody.

To właśnie pozyskanie danych osobowych jest celem hakerów. Dzięki temu mogą przygotowywać spersonalizowane, czyli kierowane do konkretnej osoby ataki phishingowe, uwiarygodnione poprzez obecność w treści tych danych. Znacznie łatwiej paść ofiarą internetowych przestępców, gdy ci posłużą się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.