Kierowco! Uważaj na przejazdach kolejowych ! - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Kierowco! Uważaj na przejazdach kolejowych !

Data publikacji 05.04.2018

O tym, jak niebezpieczne bywają przejazdy kolejowe zazwyczaj dowiadujemy się z mediów. Niestety wypadki na przejazdach kolejowych w ostatnim czasie zaczynają stanowić istotną składową w ogólnej statystyce wypadków drogowych. Stąd konieczność podjęcia konkretnych działań ukierunkowanych na podniesienie bezpieczeństwa zarówno niechronionych uczestników dróg, jak i kierowców.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak tragiczne są skutki wypadków drogowych na przejazdach kolejowych. Do wielu z tych zdarzeń by nie doszło, gdyby ich uczestnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa, bowiem jak wskazują statystyki, to nie tylko wynik niezachowania należytej ostrożności, ale także umyślne łamanie przepisów są głównymi przyczynami wypadków na przejazdach kolejowych.

Informujemy, iż 5 kwietnia na terenie powiatu wągrowieckiegoo przeprowadzone będą działania ukierunkowane na ujawnianie i represjonowanie wykroczeń drogowych popełnianych przez uczestników ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Policjanci pod lupę wezmą między innymi tych, którzy będą omijali opuszczane półrogatki, nie będą zatrzymywali się przed znakiem STOP, będą przechodzili/przejeżdżali pod opuszczonymi rogatkami, wyprzedzali na przejazdach kolejowych, chodzili po torowisku, wjeżdżali na przejazd, jeśli zapory lub półzapory nie zostały do końca podniesione lub opuszczone.

Często to właśnie pośpiech, brawura i przecenianie własnych umiejętności stanowią główne przyczyny tego typu zdarzeń. Pamiętajmy, że maszynista ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o drogę hamowania, bo nawet przy zastosowaniu hamowania nagłego, nie jest w stanie ominąć przeszkody, która pojawiła się na drodze. Dlatego Kierowco, Rowerzysto, Spacerowiczu - ZATRZYMAJ SIĘ ...I ŻYJ!