Droga Babciu! Drogi Dziadku! - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Droga Babciu! Drogi Dziadku!

Data publikacji 17.01.2018

O Waszym święcie pamiętamy! Życzymy dużo zdrowia i kontaktu tylko z PRAWDZIWYM wnuczkiem. Policjanci.

 

Oszuści działający metodą „na wnuczka", czy „na policjanta” niestety nie ustają w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Zdecydowana większość starszych osób nie daje się oszukać. Niestety, nie zawsze są wystarczająco roztropni.

Ponownie apelujemy - ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!

W ostatnim czasie w Poznaniu policjanci otrzymali jedenaście zgłoszeń dotyczących prób oszustwa metodą na „policjanta”. Na szczęście w każdym z przypadków seniorzy rozłączali rozmowy i o wszystkim zawiadamiali Policję. Podobną próbę działania w powiecie wągrowieckim odnotowaliśmy w ubiegłym roku - i w tym przypadku seniorka nie dała się oszukać.

Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego pod nazwiskiem Malinowski, Zieliński, Stępień i  próbują wyłudzić od osób starszych pieniądze.

Policja ponownie apeluje, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. Przestępcy podają się za pracowników administracji, krewnego, uzdrowiciela, sąsiada, a nawet policjanta! 

Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy lub dokonanie przelewu, TO OSZUST! 

Przypominamy! Tak działają oszuści: 

Przestępcy wykonują telefon podają się za policjanta i mówią, że zgromadzone przez seniorów pieniądze w bankach są zagrożone. Żeby były bezpieczne namawiają seniorów by je wypłacali i przekazywali do specjalnego policyjnego depozytu.

W innym przypadku oszuści dzwonią i podają się za członka rodziny. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. 

Chcemy dotrzeć z tą informacją do każdej osoby starszej. Dzień Babci i Dziadka, to świetnie nadająca sie ku temu okazja! Kiedy będziemy składać życzenia swoim babciom i dziadkom, ostrzeżmy ich przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!

KWP/DZ