Wystarczy poświęcić kilka minut, aby przygotować pojazd do drogi - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wystarczy poświęcić kilka minut, aby przygotować pojazd do drogi

Data publikacji 17.01.2018

W ostatnich dwóch dniach wągrowieccy policjanci już kilkanaście razy interweniowali wobec kierujących, którzy w sposób nieprawidłowy przygotowali swój samochód do jazdy, albo w ogóle zaniechali tej czynności.

W okresie zimowym kierowcy muszą pamiętać, że zanim wyjadą na drogę publiczną i staną się uczestnikami ruchu drogowego, najpierw muszą odpowiednio przygotować pojazd do jazdy. Niektórzy zdają się o tym zapominać i albo z niefrasobliwości, albo zwykłego lenistwa poruszają się po drogach samochodem pokrytym śniegiem.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (Art. 66 ust 1 p. 1 i 5) Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Samochód który jest zaśnieżony, stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie przygotowania pojazdu do drogi, nie ograniczajmy się tylko do usunięcia śniegu z szyb. Aby zapewnić sobie dobre pole widzenia, istotne jest odśnieżenie/oskrobanie wszystkich szyb i lusterek. Śnieg musimy usunąć nie tylko z szyb, ale również z maski, dachu i bagażnika. Zadbajmy również o odśnieżenie i czystość reflektorów, lamp i tablic rejestracyjnych.

Kierujący który zdecyduje się na poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych i 6 punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne grozi 100 złotowy mandat i 3 punkty karne. Czasem warto poświęcić kilka minut i zapewnić sobie komfort jazdy, a także bezpieczeństwo dla siebie i innych.