Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, odpowie przed sądem - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, odpowie przed sądem

Data publikacji 14.06.2017

Pierwszego czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany mają doprowadzić do surowszego i bardziej skutecznego ścigania oraz karania kierowców, łamiących przepisy ruchu drogowego. Pierwsza osoba usłyszała zarzut świadomego niezatrzymania się do kontroli.

Od 1 czerwca, świadome niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed Policją, nie jest traktowana jak wykroczenie tylko przestępstwo. Jeżeli kierowca dopuści się takiego czynu podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (wcześniej taki czyn stanowił wykroczenie, za które groziła grzywna i kara do 30 dni aresztu). Jednocześnie wobec osoby skazanej za tego rodzaju przestępstwo, sąd będzie orzekał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za takie przestępstwo odpowiadać będzie 52 letni mieszkaniec Smogulca. We wtorek 13 czerwca w godzinach porannych policjanci chcieli skontrolować pojazd Renault Kangoo. Kierujący na podane sygnały świetlno-dźwiękowe do zatrzymania zareagował niewłaściwie. Zamiast zatrzymać pojazd, gwałtownie przyspieszył i chcąc uniknąć zatrzymania, skręcił z drogi publicznej w dukt leśny. Prędkość jaką mężczyzna poruszał się lasem stwarzała duże zagrożenie zarówno dla uciekającego, jak i prowadzących pościg funkcjonariuszy. Policjanci odstąpili od pościgu za wszelką cenę.

Mężczyzna został zatrzymany po kilkunastu minutach. Tłumaczył policjantom że obawiał się konsekwencji, gdyż był świadomy że kieruje pojazdem nie posiadając do tego uprawnień, co więcej znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, gdyż w jego organizmie znajdowało się około 0,26 promila alkoholu. Podczas składania wyjaśnień oznajmił, że nie zdawał sobie sprawy ze zmian w przepisach. Gdyby wiedział że ucieczka jest przestępstwem, wówczas by się zatrzymał. Teraz grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.